Ortodoncja Warszawa

Pierwsze dni w leczeniu ortodontycznym

Strona główna -> Aparaty lingwalne

OGÓLNE  DOLEGLIWOŚCI

Dolegliwości bólowe są częstym objawem u pacjentów, którzy założyli aparat ortodontyczny. Jeżeli ból zębów jest silny możesz przyjąć dostępne w aptekach tabletki przeciwbólowe np. apap, nurofen, ibuprom. Ból zazwyczaj ustępuję w 3 lub 4 dniu od założenia aparatu. Jeśli po założeniu aparatu czujesz, że pewne jego elementy ocierają śluzówkę (najczęściej są to okolice pierścieni lub zamki na zębach ustawionych bardzo nieprawidłowo) należy użyć wosku, naklejając go na te części  aparatu, które powodują podrażnienia. Jeśli wosk się zetrze (zmyje, zje) nakładamy go ponownie. Wytwarza on warstwę, która oddziela drażniące miejsce od błony śluzowej dając jej tym samym szansę na wygojenie się.

 

RUCHOMOŚĆ ZĘBÓW

W trakcie leczenia ortodontycznego występuje  zwiększona ruchomość zębów. Zęby przemieszczają się w różnych kierunkach i czasami może to wyglądać gorzej niż przed leczeniem  - proszę się tym nie martwić,  to prawidłowy etap leczenia ortodontycznego. W końcowej fazie leczenia aparatem stałym dochodzi do ufiksowania zębów w prawidłowym ułożeniu, a następnie do  stabilizacji.

SPORTOWCY

 Jeżeli uprawiasz niebezpieczny sport powinieneś zaopatrzyć się w specjalne maskę ochronną. W przypadku jakiegokolwiek wypadku obejmującego twarz należy sprawdź czy pewne części aparatu nie zostały uszkodzone. Jeśli Twoim zdaniem nastąpiło jakieś przesunięcie lub uszkodzenie aparatu  niezwłocznie skontaktuj się z kliniką Soldent tel. 22 824 01 78, 22 823 22 85, 513 132 870.

LUŹNY  DRUT LUB  PIREŚCIEŃ

Czasami może się zdarzyć, że pewne części aparatu mogą się poluzować– NIE DENERWUJ SIĘ! Jeżeli drażni Cię końcówka któregoś z drutów to spróbuj zagiąć drucik w kierunku zęba za pomocą gumki znajdującej się na końcu ołówka lub trzonka szczoteczki do zębów. Jeśli zabiegi takie się nie powiodą, musisz wstrzymać się do wizyty, a drażniącą końcówkę drutu oblepić woskiem ochronnym. Celem sprawdzenia i naprawy awarii zadzwoń i umów się na dodatkową wizytę. Staraj się być precyzyjnym w opisywaniu problemu, ponieważ wtedy Twój lekarz będzie wiedział jak zaplanować przebieg wizyty i ile zarezerwować na nią czasu.

 

JEDZENIE

Podczas spożywania posiłków uważaj na aparat ortodontyczny. W pierwszych dniach leczenia najbardziej odpowiednie będą  pokarmy miękkie. Unikaj  jedzenia twardego, ponieważ może to spowodować uszkodzenie pewnych elementów aparatu. W celu uniknięcia zerwania lub poluzowania pewnych części aparatu pokrój jedzenie na małe kawałki oraz przeżuwaj bardzo powoli. Uważaj na pokarmy i napoje barwiące, ponieważ mogą  nieodwracalnie przebarwić zamki i/lub łańcuszek.

 

 

Czego najczęściej należy unikać:

 

  • gumy do żucia;
  • landrynek;
  • lepkich cukierków;
  • twardych ciastek;
  • orzechów;
  • popcornu;
  • dużych precli;
  • twardych kawałków pizzy;
  • twardego chleba;
  • jabłek, gruszek, surowej marchewki, selera – ewentualnie możesz pociąć na kawałki;

 

 

WSPOŁPRACA

               Sukces w leczeniu ortodontycznym najlepiej osiąga się, gdy jest dobra współpraca między pacjentem  a lekarzem.  Stosuj się do zaleceń lekarza ortodonty, przychodź regularnie na wizyty kontrolne, unikaj żywności, która  może spowodować uszkodzenie aparatu, informuj swojego lekarza o awariach aparatu, bądź sumienny i odpowiedzialny wobec leczenia.

 

Dobre wyniki leczenia  zależą nie tylko od Twojego lekarza ortodonty, ale także od CIEBIE!!!

aparat ortodontyczny cena

KONTAKT

Soldent

Klinika Estetycznej
Ortodoncjii Implantologii
ul. Bagno 2, lokal usługowy 7 (wejście E)
00-112 Warszawa

pn-pt: 9:00 - 20:00
sobota: 9:00 - 15:00

___

tel. 22 620 10 30
gsm: 513 132 870

e-mail: soldent@soldent.pl
© 2013 Soldent. Wszystkie prawa zastrzeżone Projekt i wykonanie OJCIEC.NET