Ortodoncja Warszawa

Higiena a aparaty lingwalne

Strona główna -> Aparaty lingwalne

„Marzysz o pięknym, zdrowym uśmiechu - aparat lingwalny  to doskonały sposób, ale pamiętaj, że o sukcesie decyduje również  profilaktyka i higiena jamy ustnej”

 

 


Osoby, które noszą aparat lingwalny muszą  szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Idealna higiena jamy ustnej warunkuje pomyślne leczenie ortodontyczne. Utrzymanie zębów w czystości zapewni nie tylko wygląd estetyczny, ale przede wszystkim pozwoli uniknąć  ryzyka demineralizacji i stałych przebarwień. Należy pamiętać, żeby szczególnie dbać o miejsca, w których przyklejane są elementy aparatu stałego. Nie powinno się pozwolić na to, żeby wokół  zamków pozostawały resztki jedzenia, a dziąsła  miały oznaki stanu zapalnego.   

W klinice Soldent w dniu założenia aparatu każdy pacjent otrzyma od swojego lekarza ortodonty  instruktaż higieny oraz  pomoc w  doborze akcesoriów stomatologicznych niezbędnych do zachowania prawidłowej higieny.   

 

 

 

 

 


ZASADY DBANIA O HIGIENĘ JAMY USTNEJ:

 

  1. Przy każdej wizycie ortodontycznej zapytaj swojego lekarza  o obecny stan higieny jamy ustnej;
  2. Odpowiednio dobrana pasta z fluorem gwarantuje właściwą higienę i stały postęp w leczeniu ortodontycznym;
  3. Czyść zęby po każdym posiłku, staraj się mieć zawsze przy sobie zestaw podróżny (szczotka do zębów, pasta, nitka, płyn);
  4. Unikaj szczotek twardych, ponieważ mogą spowodować ustępowanie dziąseł. Koncentruj szczotkowanie na linii dziąseł (tam, gdzie zęby i dziąsła spotykają się);
  5. Czyść miejsca trudno dostępne wyciorkiem lub zastosuj irygator;
  6. Używaj nici dentystycznej;
  7. Stosuj płyny do płukania jamy ustnej;
  8. Szczotkuj język, gdyż zbiera się na nim dużo osadu bakteryjnego;


W celu ułatwienia pacjentowi utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej, na wizycie kontrolnej podczas wymiany łuku czyszczone są profesjonalną  piaskarką poszczególne elementy aparatu.


CZYSZCZENIE ZĘBÓW SZCZOTECZKĄ 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaleca się stosowanie specjalnych szczotek ortodontycznych, które posiadają włókna w kształcie literki V, dzięki temu zęby są dokładnie wyczyszczone nad i pod zamkami oraz drucikami.  Szczotkując zęby, powinno się stosować  dwuetapowy system, należy szczotkować zęby od góry do dołu, a następnie od dołu do góry to pomaga usunąć wszelkie pozostałości pokarmu, które mogły utkwić w elementach aparatu.  Szczotka powinna zostać ułożona w standardowej, poziomej pozycji. Zęby i dziąsła powinny być czyszczone za pomocą kolistych ruchów. Właściwa technika  szczotkowania zębów to maksymalne zwiększenie korzyści płynących z noszenia aparatu ortodontycznego.

EFEKTYWNIEJSZE MYCIE ZĘBÓW SZCZOTECZKĄ ELEKTRYCZNĄ


Szczoteczki zasilane elektrycznie są łatwe w użyciu miedzy innymi dzięki temu zawdzięczają swoją atrakcyjność. Szczoteczka elektryczna wykorzystuje technologię oscylacyjno - rotacyjną i usuwa nawet do dwóch razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna. Myjąc zęby szczoteczką zasilaną elektrycznie, po prostu należy nałożyć pastę na główkę szczoteczki i trzymać ją w pozycji nachylonej pod kątem 45 stopni. Następnie włączyć szczoteczkę i przesuwać ją powoli od zęba do zęba, nad i pod drutem. Szczoteczkę należy prowadzić wzdłuż zewnętrznych powierzchni zębów, potem przejść do powierzchni wewnętrznych, a na końcu przesunąć szczoteczkę na rozcierające powierzchnie zębów. Nie powinno się zapomnieć się o masażu dziąseł. Obecnie na rynku dostępne są również szczotki elektryczne z końcówkami przeznaczonymi dla osób noszących aparaty stałe.    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klinika Soldent rekomenduje produkty firmy:
Philips 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MIEJSCA TRUDNO DOSTĘPNE


Okolice wymagające szczególnej staranności to przestrzenie między łukiem aparatu, a zębami oraz okolice zamków aparatu i pierścieni. W trudno dostępnych miejscach pomocne może  być użycie wyciorków, szczoteczek jednopęczkowych oraz nici dentystycznej. Szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych pozwala  doskonale oczyścić trudno dostępną płytkę bakteryjną. Należy jednak uważać na uszkodzenie brodawki dziąsłowej aby tego uniknąć, szczoteczka powinna swobodnie mieścić się w przestrzeni międzyzębowej. Nie powinno się używać siły podczas jej stosowania.


   

 

 

 

 

 

 

Nitka SUPER FLOSS wyposażona została w sztywny koniec, który ułatwia wprowadzenie nitki pod łuk aparatu. Puszysta część nitki oczyszcza płytkę wokół zamka, natomiast standardowa część nitki oczyszcza płytkę między zębami.
 


 

 

 

 

 

 

 

 

Warto wyposażyć się również w irygator – usuwa płytkę nazębną z miejsc wokół aparatów i linii dziąseł przy wykorzystaniu strumienia wody pod ciśnieniem.


 


Dbając o zadowolenie naszych pacjentów oraz ich piękny uśmiech  klinika Soldent przygotowała specjalną ofertę na zakończenie leczenia ortodontycznego:  10% zniżki na zabieg wybielania.

KONTAKT

Soldent

Klinika Estetycznej
Ortodoncjii Implantologii
ul. Bagno 2, lokal usługowy 7 (wejście E)
00-112 Warszawa

pn-pt: 9:00 - 20:00
sobota: 9:00 - 15:00

___

tel. 22 620 10 30
gsm: 513 132 870

e-mail: soldent@soldent.pl
© 2013 Soldent. Wszystkie prawa zastrzeżone Projekt i wykonanie OJCIEC.NET